A szőlő- a tekintély virága

2025.04.11

Vezetni… és vezetni hagyni - Az erő, amely felemel
Igaz, a kora tavasz már rég elmúlt, de a mi kertünkben most érkeztünk el oda, hogy a szőlőt megmetszük. Inkább a férjem, mintsem én, de azért próbálkozom. Mindig nagy fejtörést okozott, és most is okoz, hogy melyik ágat, vesszőt kellene metszeni – valahogy mindig sajnáltam megcsonkítani őket. Ha pedig mégis levágtam valamit, tuti, hogy nem a jó vesszőt… Volt olyan év is, amikor nem metszettük meg – szinte földönfutóvá vált. 😊

Na de tréfát félretéve – mit is üzen nekünk a szőlő?

Nem véletlen, hogy az emberiség egyik legszentebb növénye. A világ minden kultúrájában, történelmében, vallásában kivételes helyet foglal el. Legalább hatezer éve ismeri az ember, de olvastam olyan forrást is, amely szerint őse már a kréta korban is jelen volt (ami bizony évmilliókban mérhető).

A mitológiákban gyakran fonódik össze az isteni létezéssel. A Biblia is számos alkalommal említi – talán ez a legtöbbször szereplő gyümölcs. Az egyik legerőteljesebb kép, amikor Jézus azt mondja: "Én vagyok az igazi szőlőtő, ti pedig a szőlővesszők." (János 15:1) Ez az egység a lélek és az isteni forrás közötti élő kapcsolat szimbóluma.

Az ókori civilizációkban a bor – a szőlő nedűje – mindig isteni eredetűnek számított, és mindig valamilyen szakrális közvetítéssel jelent meg. A közép-ázsiai térségben a bor jelentése egyszerűen: élet. Innen származik sok mai nyelv bor szava is: vinum, vino, wein… Ez is arra utal, hogy amit a szőlő képvisel, az isteni eredetű, és az élet szimbóluma.


De mi is kell az élethez?

A szőlő, mint Bach-virág eszencia az  akarati erővel függ össze. Az akarati erő kibontakozását és helyes irányultságát mutatja meg. Nem mindenkiben működik egyformán, de mindenképp szükséges ahhoz, hogy életedet helyes mederbe tereld.

Steiner, vagy akár Platón is beszélnek a lélek hármas tagolódásáról: akarat, érzés és gondolat. - én itt az akarattal kapcsolnám össze a szőlő minőségét a Bach virág eszenciák tekintetében..... A vallási szimbolikában pedig a bor – Krisztus vére – a megváltás, az áldozat és az élet esszenciája. Ez a nemes nedű, nemcsak egy ital, hanem ilyen értelemben egy átalakító anyag, mely a föld gyümölcse, de az ember keze munkája által átalakul borrá (transzformálódik, fermentálódik), így kapcsolja össze jelképében az emberi és az isteni akaratot. Az akarati minőséget a szentháromság (Atya, Fiú, Szentlélek) Atyai minőségéhez kapcsolva, ez teremtő erő, a forrása az életnek. 


A szőlő gyökérzete a talajtól függően változó: akár 13 méter mélyre is lenyúlhat, így kiválóan bírja a szárazságot. Oldalirányban is burjánzik, több méteren keresztül. Mélységekből táplálkozik, hogy mézédes gyümölcse megszülessen – akárcsak az emberi akarat, ha a vezetői minőség nem felszínes, hanem belső forrásból ered - manna lesz a környezete számára, mely megédesit, erőt ad és átalakít....

Nem stabilan álló növény: kúszik, kapaszkodik, befonja környezetét, túlnő mindenen. Ez az erő, ez az ambíció – ha nem tudatosított – eluralkodhat. Azok, akik csak akkor érzik magukat biztonságban, ha mindent ők irányíthatnak, és az ő igazságuk az egyetlen, gyakran a szőlő természetével rezonálnak.

De ezt az erőt nem szabad megtagadni ez egy – eszköz. A kérdés csak az: mire használjuk? Ha a vezetés nem uralkodás, hanem szolgálat, akkor válik áldássá.

És itt jön képbe a metszés… A szőlő különösen igényli a metszést. Ha nem tartjuk kordában, a sok kusza inda elfedi a fényt, elviszi az energiát – és nem lesz termés, vagy igen kevéske, fanyar..... A metszés üzenete számomra, hogy az erőt, -amely megnyilvánul ebben a csodálatos növényben, - formába kell önteni. Nem elnyomni, hanem tudatosan visszavágni, hogy a lényegi részek fényre kerüljenek.  Úgy is tekinthetünk erre, hogy a rengeteg zöld levél -  a földi élet, a napi teendők és kötelességek a látványos külsőségekkel eltakarhatják a lényegesebb, mélyebb énedet, amelyet maga a gyümölcs rejt.....  

A Szőlő (Vine) eszencia az egyik legerőteljesebb energetikát hordozza a Bach-virágok között. Azokat a belső állapotokat gyógyítja, amikor az akarat elszakad a szívtől, és uralommá, befolyásolássá válik. (vagy ennek pont az ellenkezője, beáldozod az akaratod és mások akarata alá helyezed magad)

Spirituális értelemben nem az erőt tagadja meg, hanem azt tanítja: az igazi tekintély a szív csendjéből fakad. A vezetés művészete akkor válik erénnyé, ha nem a félelemből táplálkozó kontroll vezeti, hanem az alázattal és tisztelettel összekapcsolt belső vezetés. 


Kérdezd meg magadtól:  

Hol nőtt túl az akaratod? Vajon helyénvaló? 

Elnyom-e másokat az akaratom? Lehet-e az akaratom mellett megélni a szabadságot?

Mi az, amit meg kellene metszened magadban, hogy újra fényt és erőt kapjanak azok az erények, amelyeket most eltakar?


A szőlőszüret hagyománya is mélyen gyökerezik a történelemben. A szüret, mint ünnepi esemény, a bőséget, a termékenységet, a betakarítást, a munkát, erőfeszítést valamint az áldását is szimbolizálja. Mindig is egy ünnepélyes időszak ez az évkörön, amely egy közösségi tevékenység, mely a közösség tagjaitól sok erőfeszítést és munkát követel meg, miközben öröm és jókedv lengi át a dombokat....A szüret az ember és a természet együttműködését, az emberi erőfeszítéseket és az isteni áldást ötvözi. A munka gyümölcse – legyen az bor vagy gyümölcs – egyfajta isteni ajándék, amely az emberi kitartás és elkötelezettség eredménye.
Na de manapság a szüret élménye már csak itt-ott adatik meg. Az emberi munka verejtékét felváltotta a gépiesített nagyüzemü munkafolyamat.... Hol fogod így elevenen átélni ezeket a minőségeket, melyeket ezen szokások, hagyományok öriznek meg???? A természet külső folyamataitól megfoszva, a város emberének, talán most már nagyobb a terhe, hisz  ezen folyamatokat belsőleg tudja átélni, megfigyelni és megérteni.


A mai világban az öncélú akarat, az "érvényesülj, mutasd meg, legyél valaki" eszméje sokakban felerősíti a kontrolláló vagy dominanciára törekvő működést. Azonban nem minden embernek van valódi ambíciója vezetni. (Körülöttünk is sokféle növény van, nem csak szőlő.) Sokan csak az önbizalom hiányát pótolják önbizalomnak tűnő viselkedésekkel, vagy a sebezhetőségüket rejtik a "én jobban tudom" álarca mögé. A szőlő eszencia ilyen esetekben is segít: visszavezet az igaz belső erőhöz, amely nem külső eredményekből, hanem belső jelenlétből fakad.

A szőlő eszencia a lélek azon állapotát szólítja meg, amikor az erő és akarata elszakad a szív bölcsességétől. Megsegíti azt az utat, amely során az ember megtanulja, hogy az igazi erő nem mások uralásából, saját erejének fitogtatásából, hanem a szeretetteljes szolgálatból fakad.

Magasabb szinten a szőlő eszencia abban támogat, hogy az isteni rendet ne erőszakkal, hanem belső tekintéllyel képviseljük. Segít átalakítani a keménységet bölcsességgé, az irányítást jelenlétté. Emlékeztet arra a belső bizonyosságra, hogy a vezetői minőség akkor válik erénnyé, ha összhangban van a szív alázatával és a másik ember szabadságának tiszteletével.

Ez az eszencia nemcsak a vezetők eszenciája. Mindenkié, aki tanulja, hogyan teremtsen kapcsolatot a belső igazságával, hogyan adja át magát a magasabb rendnek, és hogyan használja az akarati energiáját áldásként a világban.


Megerősítő mondatai:
"Átérzem."
"Tiszteletben tartom."
"Méltányolom és támogatom."


...Az igaz és bölcs király nem uralma alá veti az országát és népét, hanem szolgálja azt.....